OPERACJA BLOOD ORCHID – OPERATOR: ELA BOSAK

Ela Bosak to najnowszy nabytek Drużyny Tęcza. Ta 30-letnia operatorka, przez kolegów nazywana Elą, trafiła do drużyny w nietypowy sposób. Po serii szybkich awansów w polskich oddziałach specjalnych trafiała kolejno na misje do sześciu różnych krajów, działała też przez siedem lat w Iraku.

źródło: rainbow6.ubi.com

NIEWIDZIALNA I CICHA

Jej wyczyny nie powinny nikogo dziwić – to najmłodsza córka Jana Bosaka, byłego dowódcy GROM-u, polskiej jednostki antyterrorystycznej. Pomimo pochodzenia trudno uznać Elę za typowego szweja, który połknął kij od szczotki.

Ela pochodzi z Wrocławia, a losy jej rodziny związane są z tym miastem. Jej dziadek należał do Cichociemnych, elitarnej jednostki spadochronowej Polskich Sił Zbrojnych działającej podczas drugiej wojny światowej. Został pojmany podczas Powstania Warszawskiego, ale udało mu się uciec i dotrzeć do Wrocławia, gdzie przeżył trzymiesięczne oblężenie miasta.

Ela mówi, że dziadek odegrał w jej życiu znaczącą rolę. „Zawsze zabieram ze sobą kawałek jego munduru”. Jego opowieści wojenne wzmocniły zadziornego ducha Eli i nauczyły ją, że „bardziej szkodzi atak na łańcuch dostaw niż neutralizacja jednego człowieka”. Dzięki lekcjom dziadka Ela stała się sprawnym saperem, ale miała problemy z prowadzeniem rygorystycznego, wojskowego życia.

BUNTOWNICZKA

Ela miała sporo problemów podczas nauki w liceum wojskowym. Nauczyciele traktowali ją wyjątkowo ze względu na to, że była córką dowódcy GROM-u, więc jej rówieśnicy bez przerwy się na niej wyżywali. W aktach pojawia się wzmianka o pewnym incydencie, który miał miejsce pół roku przed ukończeniem szkoły, a zakończył się wydaleniem jej z liceum. Przez chwilę uczyła się w innej placówce, ale ze względu na liczne absencje przeniesiono ją do niewielkiego, miejscowego liceum.

Po maturze wyjechała z Polski do Berlina, spróbować życia na własnych warunkach. Studiowała tam sztuki piękne, ale stopniowo traciła zainteresowanie tą dziedziną – powoli zaczynało do niej wracać jej dawne życie.

NAJEMNICZKA

Ela poznała właściciela niewielkiej firmy wojskowej, który złożył jej kuszącą ofertę. Ela, marząc o przygodzie i niezależności finansowej, przyjęła ją, mając nadzieję, że rola najemniczki będzie różnić się od bezmyślnego posłuszeństwa, którego spodziewano się po niej w akademii wojskowej.

NIEKONWENCJONALNA

W ciągu pierwszych kilku lat misji w Iraku zyskała sporą sławę ze względu na swój imponujący wachlarz zdolności. W awansie przeszkadzało jednak jej podejście. Uważano ją za cennego członka każdego oddziału, ale jej pracodawcy dokładnie przyglądali się jej karierze, sprawdzając raporty o problemach z akceptacją ściśle określonej hierarchii.

Po jednej z trudnych operacji w Bagdadzie Ela dowiedziała się, że jej ojciec popełnił samobójstwo.

„Nie przypominam sobie, co działo się podczas patrolu kolejnej nocy. Pamiętam tylko, że ściskałam w pięści fragment munduru dziadka i próbowałam sobie przypomnieć moją ostatnią rozmowę z ojcem”.

Ten list to ostatnia wiadomość, którą otrzymała z domu od czasu swojego wyjazdu z Polski, przed czterema laty.

ZDETERMINOWANA

Kilka miesięcy po śmierci ojca Ela zerwała swój kontrakt i rozpoczęła wyczerpujące treningi, których celem miało być przejście cywilnych testów do GROM-u. Dołączenie do jednostki jej ojca miało w jej mniemaniu służyć podtrzymaniu pamięci o nim i naprawieniu szkód, które wyrządziła.

Egzaminatorzy byli pod wrażeniem jej determinacji i sprawności bojowej. Ela została przyjęta do Polskich Sił Zbrojnych. Podczas służby w GROM-ie stała się ekspertką od walki z sieciami zagrożeń (Countering Threat Networks – CTN), a także pracowała nad stworzeniem zaawansowanych metod ekstrakcji danych wywiadowczych dotyczących intencji celu oraz dróg zaopatrzeniowych.

Jednym z jej bardziej znanych przedsięwzięć jest Operacja Orange Sky. Ela wraz z Valkyrie, specjalistką ds. wywiadu z oddziałów SEAL, przez wiele miesięcy przenikała do grona najbliższych współpracowników pewnego terrorysty, a następnie rozmontowała całą jego sieć, nie krzywdząc ani jednego cywila. Jej współpraca z SEAL była tak owocna, że Drużyna Rainbow z własnej inicjatywy złożyła jej ofertę – pierwszy taki przypadek w historii tej międzynarodowej grupy elitarnych specjalistów. Z pewnością zobaczymy wpływ Eli na dziedzictwo Bosaków, to tylko kwestia czasu.

GADŻETY

UNIKATOWA ZDOLNOŚĆ

Samoprzylepne miny Grzmot inspirowane są polskimi granatami przeciwpancernymi używanymi przez słynnych Cichociemnych podczas drugiej wojny światowej. Można je przyczepić do dowolnej powierzchni, a wyzwalana zbliżeniowo eksplozja ogłusza wszystkie cele w zasięgu i powoduje ich oszołomienie.

Ten niezabójczy materiał wybuchowy został dostosowany do potrzeb Eli, która słynie z izolowania celów spośród lokalnej populacji w celu zakłócania możliwości użycia improwizowanych ładunków wybuchowych.

Zgodnie ze swoją buntowniczą naturą Ela dysponuje jeszcze charakterystyczną czynnością, gdy jest poważnie ranna: może odpalić jedną, ostatnią minę ogłuszającą.

Źródło:

Subskrybuj
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments