GEO (Grupo Especial de Operaciones) jest jednostką do zadań specjalnych hiszpańskiej policji. Tak jak inne europejskie jednostki specjalne, koncentruje się na przeciwdziałaniu i reagowaniu na terroryzm, w tym odbijaniu zakładników, zagrożeniach morskich, jak i przypadkach z porwaniem samolotów. GEO odpowiedzialny jest również za ochronę VIP-ów, w tym delegatów zagranicznych rządów.

Hiszpańska policja może wykorzystać również jednostkę do wsparcia operacji policyjnych nie związanych bezpośrednio ze zwalczaniem terroryzmu.

źródło: formacjasgo.pl

Historia

W 1977 roku Sztab Wojskowy Hiszpanii, z zamiarem walki z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną, ogłosił nabór dla funkcjonariuszy hiszpańskiej policji do nowej jednostki. Wybrana grupa osób, będąca miesiąc wcześniej w bazie niemieckiej GSG 9, została wybrana do wyszkolenia nowo powstałej jednostki. O wyposażenie, trening i aspekt taktyczny, w początkowej fazie istnienia jednostki, zadbał pierwszy dowódca niemieckiej GSG 9 Ulrich Wegener wraz z kilkoma swoimi ludźmi. Pierwszy kurs rozpoczął się w marcu 1978 roku, a zakończył 19 stycznia następnego roku uroczystością z udziałem pary królewskiej. 23 lutego istnienie jednostki zostało podane do wiadomości opinii publicznej.

Pierwszą operacją GEO miała być interwencja w międzynarodowym porcie lotniczym Barajas w Madrycie, lecz zagrożenie zostało zażegnane zanim ‘specjalsi’ wkroczyli do akcji. Pierwsza akcja bojowa miała miejsce dwa lata później, w Bilbao. Dwóch uzbrojonych przestępców wzięło pięciu zakładników w miejscowym banku. Akcja odbicia przetrzymywanych zakończyła się pełnym sukcesem – nikt nie został ranny.

 

Innymi znaczącymi akcjami jest udaremnienie próby ataku terrorystycznego grupy ETA w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie czy rozbicie kilku znaczących grup przestępczych.

Uwolniono 424 osoby przetrzymywane w charakterze zakładników i aresztowano ponad 40 terrorystów. W historii jednostki tylko jeden funkcjonariusz poniósł śmierć w akcji. Stało się to, gdy podejrzani o zamachy bombowe w Madrycie w 2004 roku, zdetonowali ładunek wybuchowy w mieszkaniu, w którym się ukrywali.

W 2005 roku GEO borykało się z niskim stanem osobowym, niewystarczającym by jednostka mogła zostać wysłana do ochrony ambasady Hiszpanii w Bagdadzie.

Obecnie Los Geos stacjonują w mieście Guadalajara. Uroczystości jubileuszowe jednostki przypadają na dzień 1 kwietnia.

Selekcja

By zostać członkiem GEO trzeba najpierw służyć przez co najmniej dwa lata w policji. Ubiegający się musi posiadać umiejętności i doświadczenie w nurkowaniu lub sztukach walki albo być instruktorem strzelectwa czy specjalistą od materiałów wybuchowych i pracować w grupie operacyjnej jednej ze stolic prowincji.

Testy dzielą się na psychologiczne i sprawnościowe. Oprócz takich rzeczy jak tor przeszkód, wyskok czy podciąganie się na drążku, zdający muszą przebiec trzy kilometry w 11,5 minuty, przepłynąć 50 metrów stylem dowolnym, przejść test wytrzymałościowy i sprawdzający szybkość. Na samym końcu sprawdza się zdolność podejmowania decyzji. Sprawdza się również inteligencję zdających.

 

Selekcję do jednostki przechodzi około 3% kandydatów rocznie.

Szkolenie

Przejście selekcji nie oznacza jeszcze przyjęcia do jednostki. Po wszystkich testach przechodzi się trzy-miesięczne szkolenie specjalne. W jego trakcie kandydaci szkoleni są w czterech dziedzinach.

Tor przeszkód, pływanie, nurkowanie, sztuki walki i tor przeszkód. Tak sprawdza się fizyczne predyspozycje przyszłych operatorów.

Techniki policyjne to najistotniejsza część szkolenia. Zawiera w sobie takie umiejętności jak otwieranie zamków, jazda terenowa i z dużą prędkością, teletransmisja, wspinaczka, zjazdy linowe, działania z helikoptera, użycie ładunków wybuchowych oraz wiedza na temat organizacji terrorystycznych.

Dwie ostatnie części szkolenia skupiają się na prawach pododdziałów antyterrorystycznych oraz wymianie doświadczeń z operatorami jednostek specjalnych innych państw.

Struktura

GEO wchodzi w skład Hiszpańskiej Policji, a jej dowódca posiada stopień nadinspektora. W skład jednostki wchodzi około setka funkcjonariuszy podzielonych na dwie sekcje: wspierającą oraz operacyjną. W skład sekcji wspierającej wchodzą medycy, personel techniczny oraz administracyjny. Sekcja operacyjna podzielona jest na dwa zespoły operacyjne, o numerach 40 i 50, grupę szkoleniową składającą się głównie z instruktorów, oraz grupę testującą nowy sprzęt i zajmująca się potencjalnymi obiektami ataków terrorystycznych. Obie grupy podzielone są na dwa pododdziały składające się z trzech drużyn. W skład drużyny wchodzi nurek bojowy, specjalista od materiałów wybuchowych, dwóch snajperów, specjalista od lockpicking’u oraz technika surviwalu.

Wyposażenie

Na mundur GEO składa się: parka, bluza, sweter, spodnie, buty oraz beret. W okresie letnim zamiast swetra i parki używa się koszulek z krótkim rękawem. Dodatkowo stosuje się kombinezony.

Poza mundurami operatorzy stosują wyposażenie takie jak hełmy, gogle ochronne Bolle Commando, kamizelki balistyczne, kominiarki, rękawice taktyczne, maski gazowe Draguër czy kabury Safariland do pistoletów SIG Sauer.

Na wyposażeniu jednostki znajdują się takie urządzenia jak kamery termowizyjne (MATIS), lornetki, noktowizory (PalMIr 250, Philips BM8028A1, ITT AN/AVS-9, ITT Pocket F6010) czy dalmierze laserowe. Operatorzy komunikują się między sobą używając integralnego systemu szyfrowanego nadawania Matra SIRDEE, radiotelefonów Motorola MXR-1000 i MXR-2000 oraz przenośnych wzmacniaczy VHF/UHF.

Na wyposażeniu jednostki znajduje się również sprzęt specjalistyczny do operacji podwodnych: kombinezony neoprenowe, kombinezony suche do nurkowania w zanieczyszczonej wodzie, automaty oddechowe o obiegu otwartym, komputery nurkowe, roboty nurkujące do 200m i inne.

GEO używa takich pojazdów jak motory, samochody, łodzie specjalne, śmigłowce policyjne a nawet CH-47 Chinook hiszpańskiej armii.

Uzbrojenie

1. Karabiny wyborowe
Mauser SP66
Heckler & Koch PSG1
AMP DSR-1
Sako TRG-41
Sako TRG-21
Sako A-II (wersja z tłumikiem)
Heckler & Koch G3SG/1.
2. Karabiny szturmowe
SIG SG 551 SWAT
SIG SG 552
Heckler & Koch G41TGS
Heckler & Koch HK33.
3. Pistolety
SIG P226
USP Compact

 

 Jednostka używa również strzelb takich producentów jak Franchi, Remington czy Heckler & Koch.

Na wyposażeniu GEO znajdowały się również paralizatory, co wywołało kontrowersję gdy Amnesty International potępiło użycie tego rodzaju broni przez hiszpańską policję.

Opracował: Soap (SGO Gdańsk)