GIGN

gign_badge

GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale) – oddział antyterrorystyczny francuskiej żandarmerii narodowej.
Powstała po wydarzeniach mających miejsce w czasie olimpiady w Monachium w 1972 r. Francuski rząd planował utworzenie takiej jednostki, na wypadek ewentualnego ataku terrorystycznego we Francji.
W 1973 powołano jednostkę złożoną z dobrze wyszkolonych ludzi oraz z dobrego wyposażenia, by zwalczała różnego typu ataki z jak najmniejszymi stratami wśród ludności, zakładników oraz samych komandosów.
W marcu 1974 jednostka mogła już prowadzić działania. Pierwszym dowódcą został Christian Prouteau.

Zadania GIGN
GIGN jest główną jednostką antyterrorystyczną Francji mogącą interweniować we Francji, jej terytoriach zamorskich oraz za granicą. Podstawowe zadania to walka z terroryzmem lotniczym, tłumienie buntów więziennych, zatrzymania najniebezpieczniejszych przestępców oraz wsparcie oddziałów specjalnych Policji (GIPN i RAID).
GIGN składa się z sześciu grup po 15 ludzi. 4 grupy szturmowe i 2 pomocniczo-organizacyjne. Każda grupa szturmowa jest podzielona na 2 zespoły taktyczne.
Czas postawienia jednostki do akcji wynosi 30 minut podczas 24 godzinnego dyżuru.

Operacje
W czasie istnienia jednostka wzięła udział w ok. 1000 operacjach, ratując 500 zakładników, aresztując 1000 oraz zabijając setki terrorystów. W czasie akcji zginęło 2 komandosów, a w czasie ćwiczeń 7.
GIGN zatrzymywało wielu groźnych przestępców i terrorystów we Francji i Europie. GIGN zwalcza ETA we Francji i Hiszpanii.

Słynne operacje

Uwolnienie 30 dzieci z porwanego autobusu przez FLCS (front de libération de la côte somalienne, ” Front Wyzwolenia Wybrzeża Somali” ) w Dżibuti w 1976 r.
Planowanie uwolnienia dyplomatów z francuskiej ambasady w San Salvadorze w 1979 (porywacze poddali się zanim atak został przeprowadzony)
Uwolnienie zakładników w Ouvéa na Nowej Kaledonii w maju 1988
Ochrona w czasie ZIO w 1992 w Albertville
Uratowanie 171 pasażerów linii lotniczych Francji lotu 8969 w Marsylii w 1994. Samolot został porwany przez 4 członków GIA, w czasie negocjacji z algierskim rządem zginęło 3 zakładników.
W 1995 aresztowali Boba Denarda na Kormorach.
Działania w Bośni, aresztowania ludzi podejrzanych o zbrodnie wojenne.