Sezon 1 Rok 2 – Operation Velvet Shell. W Operacji Velvet Shell, do Drużyny Tęcza dołącza dwójka operatorów G.E.O., których celem jest odzyskanie kontroli nad „Wybrzeżem”. To duże uaktualnienie, wydane rok po premierze, ma na celu zwiększenie komfortu gracza poprzez wprowadzenie poprawek w interfejsie, nowej zawartości indywidualizującej oraz wielu innych elementów.
źródło: rainbow6.ubi.com

Do operacji Velvet Shell Drużyna Tęcza zwerbowała dwoje najlepszych ludzi G.E.O.: Mirę i Jackala.
Nowi operatorzy są od razu odblokowani dla posiadaczy Przepustki Sezonowej z wcześniejszym, siedmiodniowym dostępem. Pozostali gracze mogą odblokować operatorów przy wykorzystaniu Rozgłosu lub Kredytów R6 po zakończeniu okresu wyłączności dla posiadaczy Przepustki.

Jackal

rainbow6.ubi.com

Zdolność do adaptacji w trudnym terenie sprawiła, że urodzony w hiszpańskiej Ceucie Ryad Ramírez Al-Hassar stał się wybitnym tropicielem. Jego rozległe szkolenie poza Cuerpo Nacional de Policía objęło kilka kursów przetrwania, programy taktycznej nawigacji pustynnej oraz specjalistyczny kurs nurkowania bojowego. Ramírez uważany jest za najlepszego agenta G.E.O., jeśli idzie o tropienie ważnych celów i przejmowanie transportów narkotyków. W terenie jest bezlitosny i z determinacją usiłuje odkryć prawdę na temat zdarzeń, które doprowadziły do śmieci jego starszego brata, Faisala.
Unikatowa zdolność

Oparty na stosowanej przez FBI Platformie Szybkiego Wykrywania, Eyenox Model III został stworzony, by zapewnić przenośnym urządzeniom śledczym możliwość identyfikacji oraz tropienia śladów stóp w czasie rzeczywistym. To narzędzie kryminalistyczne zostało po raz pierwszy wykorzystane do wyszukiwania komórek terrorystycznych, ukrywających się w kompleksie jaskiń w górach Afganistanu. Wyposażony w zaawansowany obiektyw komputerowy, Eyenox wykrywa niewidoczne gołym okiem szczegóły związane ze śladami stóp i rozłożeniem wagi, co pozwala na identyfikację i śledzenie celu

rainbow6.ubi.com

Mira

rainbow6.ubi.com

Elena María Álvarez urodziła się w Retiro, w Madrycie, gdzie nauczyła się wykrywać i naprawiać defekty w silnikach samochodowych. Dzięki dużej wytrzymałości fizycznej i wyjątkowemu uporowi, który zawsze pomagał jej dopiąć swego, Álvarez dołączyła wreszcie do Grupo Especial de Operaciones (G.E.O.). Wszechstronna znajomość pojazdów pomogła jej rozwinąć wiedzę w dziedzinie balistyki, którą wykorzystuje teraz przy opracowywaniu i testowaniu materiałów kuloodpornych.
 
 
Unikatowa zdolność

W trakcie operacji Blue Orion, Álvarez wpadła na pomysł wykorzystania lustra weneckiego, gdy musiała zaimprowizować bezpieczne pomieszczenie w hiszpańskiej ambasadzie w Tel Avivie. Doświadczenie to pomogło jej zaprojektować specjalne laminowane szkło, które po zastosowaniu techniki acetylenowo-tlenowej można było wkomponować w każdą ścianę, jako zwykłe lustro. Gdy jednak ciśnienie powietrza ulega zmianie, szkło pęka, tworząc okazję do ataku zarówno dla obrońców jak i napastników.

 

rainbow6.ubi.com

Wybrzeże

Drużyna Tęcza otrzymała rozkaz zabezpieczenia wybrzeży hiszpańskiej Ibizy. Do zapewnienia jednostce skutecznego wsparcia taktycznego wybranych zostało dwoje najbardziej utalentowanych operatorów G.E.O. Rzuceni na skaliste plaże Ibizy, musicie przemieszczać się wśród ruin i lawirować między zatłoczonymi knajpkami, by zneutralizować zagrożenie. Przygotujcie się na emocjonujące starcia, przeplatane chaotycznymi pościgami w raju, który okazał się być piekłem na ziemi.

Nowa mapa Wybrzeże jest dostępna dla wszystkich graczy.
Velvet Shell – skórki broni

Uczcij pierwszy sezon Roku Drugiego Rainbow Six Siege czterema nowymi specjalnymi skórkami broni Velvet Shell. Chupinazo, El Dorado, León Furioso oraz Wyciszacz to eleganckie, jaskrawe projekty, zainspirowane barwami hiszpańskiego wybrzeża.

rainbow6.ubi.com

Elita

Przygotuj się na drugi rok Rainbow Six Siege z kolejną odsłoną zestawów elitarnych. Zestaw Gendarmerie dla Rooka jest ucieleśnieniem terminu ochrona, dzięki wytrzymałej kamizelce z Kevlaru oraz legendarnemu hełmowi balistycznemu.

Każdy zestaw zawiera uniform oraz osprzęt głowy, kartę operatora, nazwę operatora, ozdobę oraz specjalną animację zwycięstwa. Poznaj unikatowe oblicza historii dzięki tym wyjątkowym pakietom, skrojonym wyłącznie dla tego operatora.

rainbow6.ubi.com

Przepustka na Rok Drugi

Gra Rainbow Six Siege wkracza w kolejny rok silniejsza niż kiedykolwiek. Wyciśnij z Siege jeszcze więcej, wyposażając się w Przepustkę Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Rok 2 i uzyskaj dostęp do 8 nowych operatorów, vipowskich atrakcji oraz ekskluzywnego DLC.

rainbow6.ubi.com

ULEPSZONY INTERFEJS NAWIGACJI

Chcąc rozpocząć Rok Drugi od mocnego uderzenia, z radością oznajmiamy, że Rainbow Six Siege otrzymuje nowy, dynamiczny interfejs nawigacyjny. Jest to efekt licznych uwag na temat zwiększenia wygody graczy, jakie spływały do nas przez cały pierwszy rok udostępniania treści na żywo. Xavier Marquis, dyrektor kreatywny R6, tak wytłumaczył wagę tej zmiany: „Skoncentrowanie wysiłków na poprawieniu interfejsu użytkownika stanowi odzwierciedlenie naszej współpracy ze społecznością: usilnie staramy się przedłużyć żywotność gry. A ponieważ stale wspieramy ten tytuł, dokładamy też starań, by zapewnić graczom maksymalną wygodę.”

Nowy projekt zakłada, że wszystkie czynności dostępne dla graczy, czyli wyzwania, wiadomości oraz premie będą skupione w jednym miejscu. Użytkownicy będą też mieli szybki dostęp do ostatnio wybranego trybu rozgrywki. „To nasz pierwszy duży krok w zakresie interfejsu użytkownika,” – wyjaśnia Marquis – „dlatego jesteśmy tym tak podekscytowani.” Kolejnym zmodyfikowanym elementem jest nowe pole do działania dla operatorów. Marquis wytłumaczył tę tematyczną zmianę następująco: „Podsumowując wszystko, co udało nam się zbudować przed rozpoczęciem Roku Drugiego, chcieliśmy w jakiś sposób uczcić naszych bohaterów. To była dla nas okazja, by stanęli wreszcie w blasku jupiterów.”

A oto kilka konkretnych ulepszeń wprowadzonych do systemu nawigacji:

Spersonalizowany przycisk rozgrywki

Zauważycie, że w nowo zaprojektowanym systemie menu najważniejszy przycisk głównego ekranu wygląda nieco inaczej. Gra zapamięta bowiem tryb rozgrywki z jakiego ostatnio korzystaliście i wyświetli go tutaj. Jeśli na przykład rozgrywaliście ostatnio mecz rankingowy, kliknięcie przycisku rozgrywki ustawi was od razu w kolejce do tego trybu. Jeśli chcecie zmienić go na tryb swobodny lub Terrohunt, wystarczy kliknąć strzałkę po prawej stronie przycisku lub otworzyć zakładkę „Gra”, by uzyskać dostęp do innych opcji.

Mamy nadzieję, że zmiana ta jeszcze bardziej ułatwi wam przechodzenie do wybranego trybu rozgrywki.

Dynamiczna prezentacja wyzwań

Wraz z nowym menu otrzymacie nowe rozwiązania w zakresie śledzenia i zarządzania wyzwaniami. Wasze postępy w ramach każdego wyzwania będą teraz aktualizowane pod tym przyciskiem. Zobaczycie kilka pasków postępu, które będą się wypełniały w miarę wykonywania akcji liczonych w poczet wyzwania. Kliknięcie tego przycisku spowoduje wyświetlenie panelu, w którym ujęte będą wszystkie aktualne wyzwania.

Zaktualizowany ekran wiadomości

Koło wiadomości także zostało zaktualizowane, otrzymało nowy wygląd i wyświetla teraz więcej informacji. W dolnej części menu znajdziecie znane wam już obrotowe koło wiadomości, ale teraz zyskaliśmy też możliwość przekazywania wam większej liczby informacji bezpośrednio na głównej stronie, gdy tylko klikniecie element wiadomości. Gdy to zrobicie, po prawej stronie otworzy się panel, w którym wyświetlone zostaną szczegółowe informacje.

Nowy system prezentacji rang

Z początkiem Roku 2 zmieniamy też to i owo w zakresie wyświetlania rang. Po pierwsze, rangi dla każdego poziomu będą teraz uszeregowane od czwartej do pierwszej, zamiast od pierwszej do czwartej. Na przykład, najniższą rangą na poziomie Złoto będzie ranga Złoto 4, a najwyższą Złoto 1. Wprowadzamy tę zmianę, gdyż w naszej opinii jest to bardziej logiczne podejście do kwestii rang, które na ogół są prezentowane w porządku malejącym.

rainbow6.ubi.com

Kolejną oczywistą zmianą, jaką wprowadzamy, jest nowy wygląd ikon powiązanych z rangami. Zaobserwowaliśmy, że gracze mieli w przeszłości problemy z odróżnianiem ikon na pierwszy rzut oka. Mamy nadzieję, że nowe projekty ułatwią rozpoznawanie, kto ma Srebro 1, a kto Platynę 1.

rainbow6.ubi.com

Ogólne poprawki i ulepszenia

Balans gry
Poprawa umieszczenia celownika w widoku z oczu operatora.

Od premiery gry pozycja celownika przy patrzeniu oczami operatora (która to pozycja definiuje ilość zajmowanego przez celownik miejsca) przenoszona była z ich pozycji w widoku z trzeciej osoby, a nie z pozycji, którą celownik naprawdę zajmuje na broni.

Wprawdzie takie rozwiązanie może się wydawać logiczne, ponieważ jest najbardziej realistyczne, ale niosło również ze sobą negatywny efekt: w zależności od broni używanie tego samego celownika mogło oznaczać kompletnie różne doświadczenia. Przykładem była różnica pomiędzy celownikiem red dot na CAMRS i na PARA-308:

rainbow6.ubi.com

Chcemy, żeby każdy celownik był wygodny, odróżniał się od pozostałych, ale również użyteczny. Po wybraniu celownika powinieneś również dokładnie wiedzieć, jak się go używa niezależnie od broni.

Z tego też względu ujednoliciliśmy pozycje celowników przy patrzeniu oczami operatora. Oto nowe, wybrane przez nas pozycje:

rainbow6.ubi.com

Czekamy na wasze opinie dotyczące tego rozwiązania: jeśli uważacie, że któreś z nich powinniśmy zmienić, dajcie nam od razu znać – jak zwykle korzystając z naszego forum lub Reddita.

Capitao dostaje minę kierunkową, a IQ – granaty odłamkowe

Zmieniliśmy standardowy zestaw gadżetów dla Capitao oraz IQ:

 • 2 granaty odłamkowe Capitao zostają zastąpione 1 miną kierunkową (Capitao wciąż zachowuje swoje 3 granaty ogłuszające)
 • 3 granaty ogłuszające IQ zostają zastąpione przez 2 granaty odłamkowe (IQ wciąż zachowuje swoje 3 ładunki wyważające)

Poprawki najważniejszych błędów

Rozgrywka

 • NAPRAWIONO – W operacji 7 i 12 głowa operatora jest niewidoczna podczas obserwowania akcji za pośrednictwem drona.
 • NAPRAWIONO – Obraz widziany przez Tachankę może być nieprawidłowy, przez co jego strzały mogą nie być rejestrowane.
 • NAPRAWIONO – 556xi oraz AUG A2 czasami nie są w stanie zniszczyć kamery, znajdującej się w dużej odległości.
 • NAPRAWIONO – Brak ognia wylotowego dla broni wyposażonych w tłumik, ciężką lufę lub hamulec wylotowy.
 • NAPRAWIONO – Gadżet Jagera można nałożyć na tarczę operatora, gadżet pozostaje w tym miejscu, gdy tarcza jest przemieszczana.
 • NAPRAWIONO – Zasięg rażenia komórki nitro jest znacznie większy na ścianach z litego drewna.

Tryb gry

Terrohunt
 • NAPRAWIONO – Skrzynia z amunicją na parterze biblioteki (Uniwersytet) pojawia się wewnątrz kanapy.
 • NAPRAWIONO – Granaty dymne czasami odbijają się od niewidzialnych ścian, gdy są rzucane przez terrorystów.
 • NAPRAWIONO – Niektórzy terroryści pozostają w bezruchu i nie podejmują walki z graczami.
 • NAPRAWIONO – Terroryści zacinają się w trakcie opuszczania się na linach podczas drugiej fali ataku – w trybie obrony zakładników na mapie Uniwersytet.
Zabezpieczanie terenu
 • NAPRAWIONO – Podczas zajmowania terenu wskaźnik dogrywki nie jest prawidłowo synchronizowany dla wszystkich graczy.

Operatorzy

Jager
 • NAPRAWIONO – System obrony reaktywnej Jaegera czasami traci efekty wizualne i dźwiękowe.
Kapkan
 • NAPRAWIONO – EDD zostanie zniszczony w chwili umieszczenia go po prawej stronie drzwi w pomieszczeniu kontroli paszportowej na mapie Granica, jeśli Bandit podłączy do prądu wzmocnioną ścianę po prawej stronie.
Tachanka
 • NAPRAWIONO – Animacja broni Tachanki działa wadliwie, gdy jego LKM zostaje zniszczony przez młot Sledge’a.
 • NAPRAWIONO – Licznik amunicji LKM-u zostaje zresetowany w chwili ponownego rozstawienia karabinu.
Echo
 • NAPRAWIONO – Dron Yokai może przenikać przez sufit na mapie Samolot.
 • NAPRAWIONO – Yokai traci sygnał w kanale wentylacyjnym, pomiędzy korytarzem odchodzącym od sali modeli, a korytarzem ze schodami na pierwszym piętrze na mapie Uniwersytet.
 • NAPRAWIONO – Jeśli dron Yokai zostanie podniesiony w chwili, gdy się unosi, terroryści będą próbowali strzelać w miejsce, w którym był wcześniej.
Hibana
 • NAPRAWIONO – Ładunki X-KAIROS niszczą gadżety po przeciwnej stronie ściany.
Ash
 • NAPRAWIONO – Pociski wyważające mogą zniszczyć gadżety po przeciwnej stronie ściany.
Valkyrie
 • NAPRAWIONO – Kamery Cyklop wciąż można używać przez mniej więcej 10 sekund po jej podniesieniu.
IQ
 • NAPRAWIONO – Gdy IQ znajduje się w pozycji leżącej, jej gadżet nie pokazuje obrysu i odległości pozostałych gadżetów.
Sledge
 • NAPRAWIONO – Można korzystać z młota wyważającego Sledge’a zza rozkładanej tarczy Montagne’a.
Caveira
 • NAPRAWIONO – Zielone efekty nie pojawiają się w wypadku graczy, którzy zostali zabici.

Projekty poziomów

 • NAPRAWIONO – Drabiny znikają w chwili patrzenia na nie z odpowiedniej wysokości.
 • NAPRAWIONO – Gracze mogą strzelać przez framugi drzwi przy niezniszczalnych ścianach.
Uniwersytet
 • NAPRAWIONO – Można wyłączyć rozbrajacz, niszcząc podłogę w pokoju muzycznym.
 • NAPRAWIONO – Drewniane belki w klasie na I piętrze nie powstrzymują pocisków, nie widać na nich również śladów po kulach.
 • NAPRAWIONO – Zbyt jasne źródła światła.
Domek górski
 • NAPRAWIONO – Możliwe jest przeskoczenie przez barierkę i ukrycie się pod schodami w Zielonym pokoju.
Konsulat
 • NAPRAWIONO – Dywan w sali konferencyjnej na pierwszym piętrze widoczny jest z parteru w chwili korzystania z kamery widza.
Wieżowiec
 • NAPRAWIONO – Możliwe jest przeniknięcie przez główne schody w restauracji i ukrycie się pod nimi.
 • NAPRAWIONO – Zakładnik przenika przez łóżko, jeśli przy nim klęczy.
Fawele
 • NAPRAWIONO – Gracze mogą przeniknąć przez jedną ze ścian, jeśli używają rozkładanej tarczy.
Jacht
 • NAPRAWIONO – Pociski zostawiają nieprawidłowe ślady na ścianach.
 • NAPRAWIONO – Możliwe jest przeskoczenie nad ścianą z automatami w kasynie na drugim piętrze.

Interfejs użytkownika

 • NAPRAWIONO – Kompas nie porusza się podczas korzystania z LKM-u Tachanki.
 • NAPRAWIONO – Użycie kombinacji Alt + Enter na ekranie wyboru operatora pozwala graczom na zmianę operatorów na ekranie ładowania.
 • NAPRAWIONO – Nieprawidłowe animacje ataków wręcz w trakcie biegania po schodach.
 • NAPRAWIONO – Problemy z poziomem szczegółowości w wypadku rozmaitych osprzętów głowy.
 • NAPRAWIONO – Problemy z poziomem szczegółowości w wypadku oddalania się od następujących operatorów: Sledge, Capitao oraz Caveira.
 • NAPRAWIONO – Niektóre niedostępne wyzwania Ubisoft Club wyświetlają się jako dostępne.
 • NAPRAWIONO – Chińskie znaki nakładają się na siebie w chwili rozpoczynania rundy.
 • NAPRAWIONO – Gracze czasami nie otrzymują PD oraz dodatkowych punktów Rozgłosu.
 • NAPRAWIONO – Po ukończeniu meczu w trybie Terrohunt niektórzy gracze utykają na ekranie ładowania.