SATBope_Rio_de_Janeiro_Insignia

Special Assault Team (特殊急襲部隊 Tokushu Kyūshū Butai) – jednostka antyterrorystyczna japońskiej policji, która powstała w 1996 r. po rocznych treningach z niemieckim GSG9 i brytyjskim SAS. Pilnuje bezpieczeństwa na największych lotniskach, a w Tokio strzeże pałacu cesarskiego i budynków rządowych. Ma ok. 300 funkcjonariuszy.

Oddziały SAT utworzone zostały w kilku większych prefekturach Japonii i są nadzorowane przez narodową agencję policyjną. SAT jest zobligowany do przeciwdziałania aktom terroryzmu oraz reakcji w incydentach z użyciem broni palnej lub też w przypadku przestępstw dokonywanych przez kryminalistów, przy których wymagana jest odpowiedź zbrojna przekraczająca zdolności lokalnych stróżów prawa.

Większość informacji na temat Special Assault Team jest tajna – istnienie jednostki zostało oficjalnie upublicznione dopiero w 1996 roku, mimo że SAT już wówczas działał na terenie Japonii od prawie 20 lat.

Obecnie SAT jest oficjalnie znany w Japonii pod nazwą jednostki specjalnej (特殊部隊 Tokushu Butai) – konkretne jednostki korzystają z nazwy miejskich lub też prefekturalnych departamentów policji, do których zostały przydzielone. Dobrym przykładem nowej konwencji nazewniczej będzie Tokyo Metropolitan Police Department Special Unit (警視庁特殊部隊 Keishicho Tokushu Butai).

Wojskowym odpowiednikiem SAT jest grupa sił specjalnych japońskich wojsk lądowych.

Historia Special Assault Team

Początki Special Assault Team sięgają 28 września 1977 roku, kiedy to Tokio oraz Osaka zaczęły trenować specjalne jednostki zbrojnej policji (Special Armed Police – SAP), których celem miało być przeciwdziałanie kryminalnym incydentom z użyciem broni palnej. Głównym powodem powołania SAP był incydent w Dhaka.

Pierwszym poważnym zadaniem po powołaniu jednostki SAP było wydarzenie z 26 stycznia 1979 roku – oddział SAP z Osaki (znany wówczas pod nazwą 'Zero Company’) został wykorzystany podczas napadu na Mitshubishi Bank, w którym sprawca (Akiyoshi Umekawa) wziął zakładników. Napastnik finalnie został zabity, to wydarzenie było pierwszą strzelaniną w Japonii z wykorzystaniem uzbrojonych oficerów policji.

Jednostki SAP wielokrotnie zostały wykorzystane również poza granicami kraju, jak chociażby w trakcie I Wojny w Zatoce Perskiej, kiedy to (1991 rok) oddziały te pomagały w ewakuacji obywateli Japonii. 1995 roku SAP został wykorzystany w prefekturze Yamanashi przeszukując tereny należące do sekty Aum Shinrikyo podejrzanej o dokonanie zamachu z wykorzystaniem gazu Sarin w Tokijskim metrze.

21 czerwca 1995 roku Fumio Kutsumi (九津見 文雄?) porwał samolot lotu 857 linii lotniczych All Nippon Airways – wydarzenie rozegrało się na lotnisku Hakodate w Hokkaido. Wówczas po raz pierwszy jednostka SAP została wsparta przez powietrzne siły zbrojne wojsk Japońskch, które za pomocą samolotu Kawasaki C-1 transportowały antyterrorystów na miejsce akcji z lotniska Haneda. Po udanym szturmie sytuacja została opanowana, a sam porywacz aresztowany. Ten ostatni incydent był głównym powodem powołania specjalnej jednostki antyterrorystycznej, która miała operować pod specjalnym nadzorem National Police Agency.

1 kwietnia 1996 roku, po prawie rocznym szkoleniu pod okiem jednostek GSG 9, GIGN oraz SAS powołany został oddział Special Assault Team (SAT).

Broń

Uzbrojenie SAT to japońskie karabiny Howa typ 89 (używa ich tylko SAT), kaliber 5.56×45 mm), H&K MP5 modele MP5A4, MP5A5, MP5SD4 i MP5SD6.

Karabiny snajperskie: H&K PSG-1, Howa typ 64 (karabiny zmodyfikowane dla snajperów) i remingtony M700. Rewolwery to glocki 19, H7K P9 i USP9, Nanbu M60, sigsauery P226, P228 i P230 JP oraz S&W M3913.