Special Duties Unit

Special Duties Unit to jednostka do zadań specjalnych zwana latającymi tygrysami. Elitarna jednostka taktyczna Sił Policyjnych Hongkongu ma za zadanie przeciwdziałać atakom terrorystycznym, ratownictwu zakładników i zwalczaniu poważnych przestępstw związanych z bronią palną. SDU jest jednostką organizacyjną jednostki taktycznej policji ds. walki z zamieszkami, która jest częścią departamentu „A” (operacje i wsparcie). SDU znajduje się w Komendzie Głównej Jednostki Taktycznej Policji w Fanling (Hong Kong). SDU przeprowadza również podwodne poszukiwania i odzyskiwanie zasobów do celów operacji poszukiwawczych i ratowniczych oraz odzyskuje dowody.

źródło: wikipedia.org

Historia

Jednostka SDU została ustworzona w 1974 r. przez rząd brytyjski Hongkongu w odpowiedzi na stale rosnące zagrożenie terroryzmem międzynarodowym. Składający się z dziesięciu nieparzystych członków oddział, wykorzystywał istniejącą broń policyjną i opracował własną taktykę. Na początku 1978 r. Brytyjska Specjalna Służba Lotnicza wysłała do Hongkongu zespół doradczy, który początkowo oceniał SDU a następnie przeszkolił dwa zespoły szturmów lądowych co spowodowało znaczne zmiany w sprzęcie i taktyce SDU. W 1982 r. Brytyjska Specjalna Służba Żeglugowa wysłała do Hongkongu zespół doradczy w celu utworzenia zespołu ds. ataku na wodę w tym szkolenia w zakresie nurkowania wojskowego. Zespół szturmów wodnych został później rozwiązany w 2000 r. a zespoły szturmowe zostały zintegrowane ponieważ nowe standardy szkolenia wymagały aby wszyscy oficerowie byli równie wyszkoleni i biegli w operacjach morskich.

Po przekazaniu zwierzchnictwa Hongkongu z Wielkiej Brytanii do Chin w 1997 r. SDU nie tylko kontynuuje swoją wymianę szkoleniową z wieloma europejskimi, północnoamerykańskimi i azjatyckimi jednostkami taktycznymi policji i wojskowymi siłami specjalnymi ale także zaczyna zacieśniać więzi z Chinami kontynentalnymi. W latach 1974-2014 SDU uczestniczył w 162 misjach i przeprowadził 335 przeszukań nurkowych.

Organizacja

The Special Duties Unit składa się z grupy wsparcia, grupy administracyjnej i grupy działania. Grupa akcji jest istotą SDU, którą można podzielić na drużynę szturmową i snajperską. Struktura SDU jest następująca:

Grupa administracyjna (centrala), która odpowiada za wszystkie prace administracyjne, jak również za wywiady operacyjne.

 • Grupa działania
  • Zespoły szturmowe
   • Zespół A, zespół B, zespół C (Szkolenie funkcjonariuszy SDU)
   • Zespół snajperski
  • Zespół ds. łodzi: zapewnia transport morski dla zespołu szturmowego i utrzymuje flotę SDU małych statków.
 • Grupa wsparcia
  • Zespół Wsparcia Medycznego: składa się z lekarzy bojowych, którzy wykonują operacje w zespole szturmowym.
  • Zespół transportowy: Utrzymuje flotę pojazdów lądowych SDU.

SDU korzysta z 5 psów pasterzy belgijskich

Selekcja i trening

Wolontariusz SDU musi pomyślnie ukończyć 11-dniowy kurs selekcyjny znany jako Tydzień Piekła, który odbywa się corocznie i którego wskaźnik powodzenia wynosi tylko 25%. Po pomyślnym zakończeniu selekcji od wnioskodawcy wymaga się ukończenia dziewięciomiesięcznego kursu szkoleniowego, który obejmuje obsługę broni i strzelanie, ruch taktyczny, walkę bez uzbrojenia, złamanie przepisów, wspinaczkę i kajakarstwo, incydenty chemiczne, chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne oraz medycynę bojową. Aplikacje są otwarte również dla kobiet funkcjonariuszy. W latach 1974-2014 w SDU odbywało służbę 383 oficerów.

Przed 1998 r. kurs selekcyjny SDU trwał od 10 do 14 dni z naciskiem na kondycję fizyczną. W 1998 roku zmieniło się to na podstawowy czterodniowy kurs selekcyjny z większym naciskiem na atrybuty psychiczne niż fizyczne. Ci, którzy pomyślnie przeszli podstawowy kurs selekcyjny otrzymali pięciotygodniowy kurs przygotowawczy a następnie tygodniowy, zaawansowany kurs selekcyjny. Kurs koncentrował się na obsłudze i użytkowaniu broni, elementarnej walce w bliskiej ćwierćtuszy, maskowaniu i ukrywaniu, sprawności fizycznej, obserwacji i komentarzach, pierwszej pomocy i czytaniu map. W latach 1998-1999 z 44 aplikantów wyselekcjonowano 14 funkcjonariuszy.

Broń i wyposażenie

Funkcjonariusze SDU operują obecnie w uniformach w kolorach zieleni oliwkowej na potrzeby operacji miejskich oraz specjalnym kolorze Crye Precision G3 MultiCam na potrzeby operacji na obszarach wiejskich, zastępując granatowe i czarne mundury używane przez większą część historii jednostki. Funkcjonariusze mogą również nosić  zwykłe ubrania podczas szybkiej akcji gdy nie ma czasu na zmiany uniformu. W przeciwieństwie do wielu podobnych jednostek na całym świecie oficerowie SDU nie noszą łatek ani nie umieszczają na mundurze słowa „Police”.

W związku z ograniczeniami sprzedaży broni palnej z Chin do Hongkongu policja Hongkongu zawsze kupowała broń palną i sprzęt z innych krajów. SDU wykorzystuje przede wszystkim broń produkowaną w Stanach Zjednoczonych i Europie i jest obecnie wyposażona w pistolet maszynowy Glock 17 handgun, pistolet maszynowy Heckler & Koch MP5 (kilka wariantów) oraz kilka karabinów szturmowych w tym SIG Sauer 516, Heckler & Koch G36KV i Knight’s Armament Company SR-16. Używane strzelby to Remington 870 i Benelli M1 Super 90. Zastosowane karabiny snajperskie to: Remington 700, Knight’s Armament Company SR-25, Accuracy International AXMC. 338 oraz SIG Sauer SSG 3000. Używane kaski to kask balistyczny Ops-Core FAST  i MICH. Stosowane są następujące maski przeciwgazowe – Avon FM12, MSA Advantage 1000 CBA-RCA i S10 NBC. Do nurkowania taktycznego używa się aparat powietrzny Dräger LAR V.

SDU posiada kilka pojazdów w tym opancerzony transporter dla personelu Mercedes-Benz Unimog U5000, pojazd do taktycznej interwencji taktycznej Jankel Guardian oparty na podwoziu Forda F-450, van Mercedes-Benz Vario i Man LE14.224. SDU posiada dwa typy jednostek pływających: FB Design RIB 55 stóp (17 m) o dużej prędkości przechwytujący i nadmuchiwany Zodiak.18 Rządowa służba latająca zapewnia wsparcie lotnicze dla śmigłowców Eurocopter AS332 Super Puma i Eurocopter EC155.

Znane operacje

Podczas nalotu w 1992 roku oddział spotkał się z ciężkim oporem czterech terrorystów uzbrojonych w karabiny szturmowe AK-47 i granaty ręczne. Siedmiu funkcjonariuszy, w tym członkowie oddziału, zostało ciężko rannych w wyniku wybuchu granatu. W wyniku tego incydentu techniki walki jednostki w bliskiej odległości zostały dopracowane aby dostosować się do wyjątkowego środowiska miejskiego Hongkongu a do arsenału jednostki dodano nowy sprzęt. Wszyscy podejrzani zostali zatrzymani.

W 2003 r. Kwai Ping Hung, najbardziej poszukiwana osoba w Hongkongu, został aresztowany w swoim mieszkaniu w ataku oddziału bez oddania strzału. Było to najbardziej głośne aresztowanie w historii Hongkongu.

Podczas transmisji telewizyjnej w czerwcu 2014 roku jednostka została rozmieszczona w mieszkaniu w domowym wieżowcu w zatoce Kowloon Bay po tym jak rozbity mężczyzna uzbrojony w pistolet ciężkiego kalibru zastrzelił i zabił innego mężczyznę w budynku  po czym popełnił samobójstwo. Wymieniono wiele ujęć a także użyto granatów wahacza, które były wyraźnie widoczne i słyszalne w telewizji na żywo. Kilku oficerów SDU wtargnęło do mieszkania przez drzwi wejściowe inni zaś atakowali z dachu wieżowca i weszli do mieszkania przez okna. Zanim oficerowie dotarli do mężczyzny zdążył on się zastrzelić.

 

Źródło: